Nezávazná poptávka

3D tisk versus vstřikování plastů, jaký způsob výroby má smysl?

3D tisk je při velkoobjemových výrobních procesech často považován za dražší než vstřikování,  ale už tomu dávno tak není. V mnoha situacích je 3D tisk cenově dostupnější díky rozsáhlým 3D tiskovým farmám, jako je třeba ta naše, které využívají desítky až stovky 3D tiskáren pracujících 24/7.

Stačí se podívat na níže uvedený graf. Jedná se o porovnání nákladů za kus při výrobě vstřikováním a 3D tiskem.

Předpokládá se, že forma stojí zákazníka kolem sta tisíc korun. Náklady na formu pro vstřikolis se samozřejmě liší, záleží na velkosti a složitosti formy. Když vezmeme v potaz čas, práci a případné iterace tak je sto tisíc velmi dobrý odhad. Po vytvoření formy je cena za jeden kus velmi malá, počítejme kolem pěti korun.

Náklady na 3D tisk dílu, který by stál pět korun za kus vstřikováním, jsou však jen přibližně 30 korun (v případě sérií od vyšších stovek kusů) a není potřeba žádná počáteční investice.

3D tisk je výhodnější, pokud vyrábíte méně než přibližně 1 – 3 000 kusů, protože cena za kus s připočítanou cenou za formu u vstřikování spadne pod hranici ceny 3D tisku většinou někde mezi tímto množstvím.

Další velká výhoda 3D tisku je, že můžete měnit design Vaší součástky během výroby prakticky kdykoli, zatímco měnit design u vstřikování znamená drahou výrobu další formy. S 3D tiskem dostanete Váš produkt na trh mnohem rychleji, protože nemusíte čekat na zdlouhavou výrobu formy ani na nastavení a vyladění lisu. Vše, co je potřeba k uvedení vašeho produktu do výroby je e-mail se soubory. Pokud ještě nemáte 3D model, tak vám ho rádi za pouhých pár hodin připravíme.

Celkově je 3D tisk mnohem dostupnější než vstřikování plastů, protože na rozdíl od vstřikování je 3D tisk mnohem rozšířenější. Vstřikování je industriální proces, který nabízí jen velké firmy, které zpravidla neberou malé zakázky. 3D tisk snižuje vaše riziko i výdaje, a proto je naprosto ideální pro startupy a menší firmy.

Chcete vidět, co všechno 3D tiskárny zvládnou? Podívejte se na případové studie .

Pokud máte zájem o aditivní výrobu, vyplňte tento formulář a my Vám během tří hodin pošleme nabídku přímo na míru.

Rubrika: ,

Příspěvek napsal Admin1072