Nezávazná poptávka

Jak snížit náklady na výrobu a prototypování pomocí 3D tisku

3D tisk je jak časově, tak finančně úsporná výrobní technika, která vám může pomoci zlepšit vaše výrobní procesy. V tomto článku se zaměříme na aspekt úspory peněz díky aditivní výrobě.

Použití 3D tisku je úžasnou cestou k tomu, jak snížit náklady na prototypování, ale také na malosériovou výrobu. Výhoda je ve velmi nízkých vstupních nákladech, výrobu lze zahájit prakticky v řádu hodin a dále škálovat dle potřeby.

Jak může 3D tisk pomoci vaší společnosti ušetřit peníze?

3D tisk vám umožní rychle vylepšit nebo vyvinout vaše produkty a vyrábět je za nižší cenu. Můžete vytvořit lehčí zařízení, operativně pracovat na návrhu a získat tak efektivnější díly, které budou dokonale přizpůsobeny vašim potřebám. Mějte na paměti, že 3D tisk vašeho produktu značně pomůže snížit náklady na různých úrovních. Zahrňte 3D tisk do vašeho prototypového a výrobního procesu.  Podívejme se podrobněji na to, jak to vše ovlivňuje vaše výrobní náklady a pomůže vaší společnosti ušetřit peníze.

Snížení investic do nástrojů

Aditivní výroba může být způsobem, jak zcela přehodnotit svůj výrobní proces a umožnit zlepšení dodavatelského řetězce. Montážní linka a výroba nástrojů může být zlepšena díky technologii aditivní výroby. Příkladem může být například vodící nástroj pro lepení dílů.

3D tisk je skvělý způsob, jak přímo vyrábět nástroje, nebo přeskočit nějaký montážní proces pomocí vytištěného zařízení v jednom díle. Výrobce vozu Opel přiznal snížení nákladů na nástroje pro montážní proces o 90%. Dalším příkladem je společnost Jabil´s Auburn Hills, která také používá aditivní výrobu a zaznamenala pokles nákladů na nástroje o 30%.

Zrychlení procesu vývoje produktů

3D tisk je skvělá metoda prototypování, která vám pomůže vytvořit mnoho iterací v krátké chvílí a za nižší cenu. S tradičními výrobními metodami, jako je vstřikování plastů, budete muset vyrobit před vytvořením výrobku formu. Tento proces je drahý a zabere spoustu času. Zatímco při využití aditivní výroby stačí připravit 3D soubor, který lze snadno upravovat tak, abyste mohli provádět různé iterace vašeho produktu při výrobě prototypu. Je to rapidní zrychlení procesu vývoje produktu.
Kromě toho, aditivní dovoluje vyrobit zařízení, které by bylo příliš obtížné na výrobu tradičními výrobními způsoby. Vyvinutí takového druhu projektu za použití aditivní výroby bude trvat méně času. Tím, že ušetříte čas při vývoji vašeho projektu, snížíte samozřejmě i náklady.

Design pro 3D tisk

Model pro 3D tisk může a nemusí být optimalizovaný pro aditivní výrobu. Složitější modely je možné tisknout s rozpustnými podporami, které se po dokončení výroby odstraní máčením ve vodě nebo lemonesolu. Lze tak tisknout i tvarově velmi náročné díly za udržení nižších nákladů. Pokud je model optimalizovaný pro 3D tisk, a lze tisknout bez podpůrného materiálu, je tisk zpravidla o desítky procent levnější.

S 3D designem rádi poradíme, nebo se ho kompletně ujmeme. Dobře navržený model minimalizuje postprodukční náklady a tím zvýší rychlost výroby.

Náklady na 3D tisk: Jak to funguje?

Zde jsou aspekty, které musíte vzít v úvahu při 3D tisku projektu. Pomůžou vám pochopit, jak může být aditivní výroba skvělá pro snížení výrobních nákladů. Faktory pro nacenění výroby dílu 3D tiskem jsou:

3D model: Vlastní 3D model vhodný pro 3D tisk urychlí výrobu a sníží vstupní náklady. Samozřejmě není problém 3D model navrhnout z výkresu, nebo fotek. Disponujeme také 3D scannerem, takže dokážeme převést předlohu do 3D modelu.

Materiál: Typ materiálu hraje roli ve složitosti výroby, takže zejména z tohoto důvodu se projeví na ceně tisku. Nejsnáze tisknutelným plastem je PLA a PET-G, a nejsložitější je například nylon, ULTEM nebo PEEK. Příkladem středně obtížného materiálu je ABS.

Objem a složitost vašeho dílu: Pokud tisknete velký díl, bude zapotřebí velké množství materiálu a zabere více místa ve 3D tiskárně. Není tedy možné tisknout více dílů najednou, a je potřeba více práce okolo tisku. Složitější díly často vyžadují zkušení pokus, kdy je potřeba zkusit orientaci dílu, tedy v jakém směru se tiskne.

Množství stejných dílů: Více stejných dílů znamená určitou úsporu. Jak bude úspora veliká záleží na technologii a množství dílů. Od 100 kusů je ale cena za 3D tisk více méně stabilní.

Dodatečné zpracování a povrchová úprava: Je třeba brát v potaz všechny dodatečné práce, jako je odstraňování podpůrného materiálu, proces čištění výrobku, nebo povrchové úpravy jako broušení a lakování.

Snížení výrobních nákladů, optimalizace procesů, atd., To vše jsou cíle, kterých můžete snadno dosáhnout při použití aditivní výroby. Doufáme, že jsme přispěli k lepšímu přehledu o výhodách aditivní výroby pro rozpočet vaší společnosti a že nebudete váhat co nejvíce využít našich tipů služeb.

Rubrika: ,

Příspěvek napsal Tomas