Nezávazná poptávka

Prototypy. Jak na ně a čeho se držet při jejich vývoji?

Vyhotovení prototypu vašeho produktu, nápadu či čehokoliv jiného není v dnešní době zdaleka tak jednoduché, jak se může zdát. Ještě předtím, než váš vyrobený prototyp bude sloužit jako předloha pro sériovou výrobu či prezentační pomůcka, je potřeba, aby byl dokonalý. Čemu se při vývoji vyhnout a v čem řada lidí chybuje?

Prototypy vám otevřou nové dveře. Obzvlášť, když při jeho vývoji ušetříte

V minulosti byl při vývoji produktu problém při tvorbě prvotního exempláře. Každý tvůrce musel mít nejen přehled o tom, jak se tvoří výkresy a návrhy, ale pokud chtěl ušetřit, musel být i dostatečně zručný. Pokud nebyl, musel draze zaplatit, aby jeho myšlenku někdo zrealizoval. A to nebyl jediný problém.

I dnes komplikace při výrobě prototypu spočívá v nedokonalosti jeho původní verze a prvních návrhů. Naprosto v minimálním procentu případů se stává, že první verze prototypu je také i tou finální. Hledání úspor při vývoji je tedy logickým krokem všech vývojářů. A díky dnešním moderním technologiím si může úplně každý nechat levně a rychle zrealizovat svůj nápad. Jenže i přes tato pozitiva je nutné při vývoji myslet na řadu věcí. Které to jsou?

Obsahem naší služby „Rapid prototyping“ je kompletní balík úkonů, který je potřeba ke zdárnému vývoji prototypu. Pomáháme projektům v různé fázi jejich vývoje.— Tomáš Mráz

1. První nákresy dělejte na papír

Někteří tvůrci ze začátku zcela zbytečně ztrácí čas i finance, protože chtějí 3D model svého nápadu. Ano, ve finále oceníte, že máte svůj prototyp i ve virtuální podobě, ale bez klasického skicového návrhu se k ní ani nemáte šanci jak dostat.

Samozřejmě, 3D designéři vám milerádi vyjdou vstříc a budou se snažit splnit všechny vaše představy. Avšak slova jsou nedostatečná pro vyjádření vaší představy 3D modelu a jeho pevných parametrů. Bez papírového nákresu 3D model zkrátka nezískáte.   

Proto je tvorba nákresu na papír tím nejideálnějším způsobem získání prvotního návrhů. Je to rychlé, levné a naprosto efektivní. Jakmile se vám myšlenka na papíru líbí, můžete oslovit 3D designéry a přejít k 3D modelování.

2. 3D model vám ukáže a dá mnohem víc

Díky realistickému 3D zobrazení můžete na svůj ještě nezrealizovaný projekt hledět ze všech možných úhlů a vychytat tak i ty nejmenší detaily. Ty jsou pro prezentaci a prodej vašeho výrobku naprosto stěžejní. Bez 3D modelu produktu se však v žádném případě neobejde ani jeho výroba.

Pokud programy pro 3D modelování neovládáte, tak se nenechte odradit. Existuje mnoho odborníků, včetně nás, kteří vám s tvorbou 3D modelu rádi pomůžou. Pokud si však věříte, můžete sáhnout po jednom z nejpoužívanějších programů pro 3D modelování vůbec –  Fusion 360

Díky Fusion 30 můžete vytvářet své nápady od prvotního výkresu přes reálnou vizualizaci pomocí renderu, po generování dat pro výrobu.

Nicméně pokud nejste na tyto věci vyloženě talent, 3D modelování vás nebaví a vše byste podstoupili jenom kvůli úspoře, tak mnohem levněji vás vyjde nechat si skicový návrh digitálně vymodelovat. V mnoha případech vám i 3D grafici poradí.

3. Finálně zhotovený prototyp můžete patentovat

Získat patent pro váš nápad je důležité, obzvlášť dnes, kdy řada lidí kopíruje výdělečné produkty či myšlenky. Jenže patent bez vyhotoveného reálného prototypu nezískáte. Ten zase nikdy nevyrobíte bez papírového a virtuálního návrhu. Jestliže tedy již 2D i 3D návrhem disponujete, čeká vás ještě jeden nelehký úkol. Tím je zhotovení finální verze prototypu nutného pro výrobu vašeho produktu či myšlenky, která je hmatatelná.

Běžně si prototyp zhotovíte sami. Pokud na to nemáte dostatek dovedností, obrátíte se na ručního výrobce nebo inženýra.  Avšak než se dostanete k finální verzi svého prototypu, budete ještě několikrát svůj produkt upravovat. Něco takového vás může u ručního výrobce nebo inženýra přijít celkem draho.

Moderní technologie 3D tisku je proto pro řadu vývojářů často užívanou alternativou. Jedná se totiž o jednu z nejlevnějších a nejrychlejších cest tvorby produktových prototypů. Jakmile máme finální funkční prototyp, můžeme svůj nápad patentovat. Co ale potom?

Poznámka redaktora: Mimo patentování produktu je důležitá a možná i důležitější jeho certifikace. Článek o tom, o tom, jak svůj výrobek řádně certifikovat pro vás připravujeme.

4. Najděte si vhodného výrobce pro sériovou výrobu

 Jakmile již máte zhotovenou finální verzi vašeho prototypu, můžete jej začít vyrábět v potřebném množství.  V takovém případě je důležité vyhledat si toho správného výrobce, který vám je schopen vyhotovit váš produkt v požadované kvalitě, množství a za příjemnou cenu.

Předem si však určete, zda vyžadujete masivní sériovou výrobu, malosériovou výrobu či pouze výrobu pár kusů. Velcí výrobci mohou být drazí, pokud chcete pouze pár kusů, naopak zručný modelář nemá možnosti sériové výroby.

3D tisk je pro vývoj prototypů a malovýrobu jako dělaný

Ne každý si to uvědomuje, ale pro 3D tisk není problém vyrobit i funkční elektronickou součástku, do které elektroniku implementují samotní pracovníci tiskárny. Dnes 3D tiskárny dokážou vytisknout i rekvizity, plastové šperky, součástky, dekorace či různá zařízení.

Jak již bylo několikrát zmíněno, vývoj prototypů není úplně jednoduchá a levná záležitost. Kvůli častým změnám návrhu i finální verze prototypu řada vývojářů využívá služby vývoje prototypů. Tu zajišťujeme v Sharplayers, kde dokážeme pomoci od základu až po uvedení na trh. Jak už název napovídá, jedná se o typ služby, který počítá s několikanásobným předěláváním finálního návrhu.

Pokud přesně tuto službu hledáte, rádi vám poradíme a pomůžeme při realizaci vašeho nápadu. Zajistíme vývoj prototypu na míru podle vašich přání včetně malosériové výroby. Vaše nápady si zaslouží žít.

Mohlo by vás zajímat

Jak snížit náklady na výrobu a prototypování pomocí 3D tisku

Architektonické modely a 3D tisk. Jaké jsou hlavní výhody?

3D programy zdarma: vybrali jsme ty nejlepší

Tagy: , , ,

Rubrika:

Příspěvek napsal Tomas