Aditivní výroba je souhrnný název pro technologie vytvářející 3D objekty za pomoci
vrstvení materiálu, např. plastu, kovu, betonu a dalších. V poslední době se těší velké oblibě – profesionálům, ale i koncovým spotřebitelům dovoluje snadno a rychle vytvářet zcela nové produkty a starší věci pozměňovat i opravovat.
Technologie aditivní výroby
Pod
aditivní výrobu spadá několik technologií. Tou nejznámější zůstává
3D tisk, v průmyslových odvětvích se dále setkáváme s technologiemi
rapid prototyping“ a
Direct Digital Manufacturing.
Fused Filament Fabrication (FFF) – FFF umožňuje vyrábět rychlé a levné 3D modely s nízkým rozlišením tisku. Někdy je technologie nazývána
FDM (Fused Deposition Modeling) – ale název je registrovanou známkou společnosti Stratasys, a proto vznikla alternativa FFF.
Stereolitography (SLA) – Stereolitografie, také známá jako foto-polymerizace, dovoluje tisk precizních výrobků. Tiskovým materiálem je tekutý polymer vytvrzovaný světlem. Prakticky stejně funguje technologie DLP (Digital Light Processing), kde se místo laseru využívá LCD display s vysokým rozlišením.
Selective laser sintering (SLS) – Technologie selektivního slinování je vhodná na jemné a detailní tisky. K fúzi malých částic z plastu, kovu, keramiky nebo skla využívá vysoce výkonný laser.
Základní principy
,,Aditivní” můžeme přeložit jako kumulativní, tedy narůstající průběžným přidáváním. Jednotlivé technologie spojuje nejen práce s
postupným vrstvením materiálů, ale také nutnost výpočetní techniky a potřebných 3D modelovacích softwarů (CAD neboli Computer Aided Design).
3D tiskárna načítá data ze strojového kódu (gcode), z kterého zároveň čerpá informace o postupně přidávaném množství kapaliny, prášku, nebo plastové struny pro požadovaný 3D objekt. Gcode vygeneruje
program zvaný
slicer, který v podstatě rozřeže požadovaný objekt vytvořený v CAD programu na jednotlivé vrstvy.
Možnosti využití aditivní výroby
Aplikace aditivní výroby je takřka neomezená, využití nachází v
„, ve
módě. Velmi oblíbený je 3D tisk v
malosériové výrobě, kde lze díky minimálním vstupním nákladům zahájit výrobu prakticky do druhého dne. Rychlé tisky ve formě
rapid prototypingu bývají používány jako předvýrobní vizualizační modely. Pro svou nízkou cenu se stále více osvědčuje i kutilům a lidem, kteří si chtějí levně a rychle vyrobit vlastní věc.
Aditivní výroba zrealizuje nápady na jedinečné výrobky, ale vytiskne i malé série. Zajímá-li vás více, určitě nás kontaktuje.
Získat nabídku na 3D tisk